SlovenskýEnglish

Heves megyei hírlap archívumából.

01.04.2009

A testvérfalu világhíre

A magyar és a szlovák település Noszvaj és Méhi nemrég együtt pályázott a
határokon átnyúló kapcsolatok bővítésére és ápolására.
Szilvás István Néhány kilométernyi utat kell csak megtenni az egykori bánrévei határátkelőtől, s máris feltűnik Noszvaj testvértelepülésének kétnyelvű helységnévtáblája: Velince - Méhi. Az alig több, mint hétszáz lelkes szlovákiai faluban mélységes csend és nyugalom honol, pedig jelentős az életükben ez az április végi nap. - Az írásos emlékek szerint 1332-ben már lakott volt ez a rész - mutat körbe Kosztúr Tibor polgármester. - A világ azonban akkor ismerte meg Méhi nevét, amikor az évekkel ezelőtt zajló ásatások során hét késő rézkori sírt tártak fel itt a régészek. A ritka leletek tanulmányozására 2001-ben még konferenciát is tartottak, amelyre eljött a világ számos neves régésze. A feltárás kapcsán most ismét az érdeklődés középpontjába került Méhi, április 29-én nyitották meg ugyanis a rimaszombati Gömöri Múzeumban azt az egy hónapig tartó kiállítást, amelyen az európai őskor legkiemelkedőbb emlékeit mutatják be. A tárlatot a két éve testvértelepüléssé fogadott Noszvaj idelátogató delegációinak is a figyelmébe ajánlják majd. A magyar és a szlovák községek kapcsolata már eddig is bővelkedett eseményekben, az idei esztendőben viszont a közösen beadott európai uniós pályázat révén kívánják elmélyíteni a határokon átnyúló baráti szálakat. Az együttműködés már rég túllépett a két önkormányzat keretein, most a szakmai, közösségi, családi kapcsolatok bővítésén dolgoznak. Ennek jegyében látogatott Méhibe a noszvaji polgármester. - A hét végén tartandó lövész- és horgászversenyre jövünk majd Noszvajról. A tizenkét lövész és a négy horgász mellett négy családot is vendégül látnak a kerepeci lőtéren, illetve a Lőkösi tó partján - újságolja Bóta Géza, aki kollégájával az év további közös rendezvényeiről is egyeztetett. A két testület egyetértésével megállapodtak abban, hogy június 4-én közösen hajtanak fejet a trianoni békeszerződés aláírásának az évfordulóján. A noszvaji Árpád-hegyen ekkor állítják fel az erdélyi testvértelepülés, Dálnok, valamint Méhi és a helybeliek emlékkövét. Június 20-án a méhiek rendezésében tartják meg a Szlovák sörök noszvaji versenyét, amelyen a helyi zsűri és a lakosság számos márka - így többek között a Gemer, az Aranyfácán, a Kelt - közül választhatja ki a legfinomabb habos italt. Ezt az eseményt sportnappal kötik össze, amelyen az öregfiúk és jelenlegi focicsapatok mérkőznek meg egymással. De várják a méhieket a hagyományos Anna-napi búcsúba is, ahol a szlovák falu táncosai is műsort adnak. Augusztus 27-én rendezik meg Méhiben a falunapot, amikor is felavatják a most épülő szociális lakásokat, valamint a hátrányos helyzetben élők számára kialakítandó központot, ahol tisztálkodni, mosni tudnak majd. Az eseményre meghívást kaptak a hevesi testvértelepülés képviselői is. - Hasonlóan éljük a hétköznapjainkat, s zömében ugyanazokkal a gondokkal küzdünk mindkét faluban - jegyzik meg a települések vezetői. - Ez a közös vonás hozott össze bennünket, valójában azonban a két év alatt kialakult egyéni és közösségi barátságok teszik szorossá ezt a kapcsolatot.
A munkanélküliség sújtja leginkább a méhieket A korábban gabonaféléket és zöldségeket termelő szövetkezet több mint négyszázötven embernek adott munkát. Felbomlása óta négy-öt vállalkozó műveli a határt, ám csak néhány helybelit foglalkoztatnak. Kosztúr Tibor polgármester (képünkön) tájékoztatása szerint a 330 munkaképes lakos közül jelenleg 195 állás nélküli, ők a havi hatvanegy eurós segélyből és az esetleges közmunkáért járó hatvanhárom euróból próbálnak megélni.

Zoznam aktualít: